Merhaba

Merhaba, ben Rengin Suar,

20 yıl süreyle uluslararası reklamcılık, halkla ilişkiler ve siyaset danışmanlığı uzmanlık alanlarımdı. Bunlara eklediğim Tadımcılık Eğitimi sayesinde zeytinyağcı oldum.
Şimdilerde özenle ürettiğim “erken hasat natürel sızma” zeytinyağlarımı sağlıklılık ve kaliteyi tercih eden müşterilerime sunuyorum.

rengin_paketler2

Titizliğim sayesinde aroma, acı ve yakar özellikleri dengeli olan zeytinyağlarım alışılmışın ötesinde “ince” bir lezzete ulaşıyor.
Bir diğer özelliğim: Ağacım ve fabrikamı yok!
Bu serbestlik bana Edremit Körfezi Bölgesi’nin en değerli ve kaliteli ürünlerinden seçme fırsatını tanıyor.
Zeytinin tarımı ve zeytinyağının üretim sürecinde ArGe’ye öncelik veriyor, laboratuar denetimi ve sağlıklı saklama koşullarına dikkat ediyorum.
Reklam yapmıyorum. Kulaktan kulağa yayılan müşteri memnuniyetinin ürünlerim için en doğru tanıtım şekli olduğuna inanıyorum.

Emre Senan`ın ambalaj tasarımı sayesinde, yalnız damağı değil, gözü de tatmin etmeye çalıştım.

img_0093

Dünyanın seçkin Natürel Sızma Zeytinyağlarını tadan ve sınıflayan ünlü İtalyan gazeteci ve tadım uzmanı Marco Oreggia, Flos Olei adıyla her yıl hazırladığı kitabında 2012’den bu yana markama yer vermektedir.

Tadımcılık damağın terbiye edilmesidir. Ne var ki, damak zamanla körleşir. Bu yüzden en az iki yılda bir eğitim alıp güncellenmesi gerekir.