Sevgili Dostlarım,

Ayvalık’tan Merhaba!

Bölgemiz zeytin hasatını geride bıraktı. Hepimiz yağlarımızı hazırlayıp önünüze çıktık.

Bildiğiniz gibi dünya zeytinyağında kaliteyi İtalya belirlemiştir. Onlar da kendi içlerinde Toscana Bölgesi zeytinyağlarını en iyisi olarak seçmişlerdir. Türkiye’deki zeytinyağı çeşitlerinin arasında, Toscana’ya en yakın gelen Ayvalık/Edremit Körfezi Bölgesi ürünleridir. Bizimkiler yalnız Türkiye’nin değil dünyanın da en iyileri arasına girmektedirler.

Sizlere bir iyi bir de kötü haberim var:

İyi haber; Bu yılın zeytinyağları son derece lezzetli. 

Gerek güneş, gerek rüzgar, gerekse yağmur bölgenin coğrafi özellikleri ile birleşerek bu güzel sonucu doğurdu, şükürler olsun.

Kötü haber; Zeytinyağı fiyatları gördüğünüz gibi yükseldi. 

Çünkü, zeytin fiyatları geçen seneye göre iki mislinden fazla arttı. Uzun yıllardır ilk defa çiftçi para kazandı. En kaliteli ürünleri sunmak olan işimiz biraz zorlaştıysa da, olacak o kadar. 

Zeytin önce yeşil olur sonra siyahlaşır. Sağlıklılık açısından yeşil üstündür. Biyofenol yapısındaki antioksidanlar gibi yararlı bileşenler yeşilde çok daha fazladır. Bu yüzden zeytini siyahlaşmadan soğuk sıkar, “Erken hasat natürel sızma” denilen değerli zeytinyağını elde ederiz. Bütün bir yıl bozulmadan saklayabildiğimiz tesislere sahibiz. Sevgili dostlarım, sizlerin de tüketici olarak seçtiğiniz ürünlerin lezzet kalitesi bir yana, sağlıklılığı ile birlikte değerlendirmenizi öneririm.

Benim zeytinyağlarım;

Toprak, yaprak ve zeytinde sağlık analizinden başlayarak, üretimin her aşamasında 
Düzen-Norwest Gıda ve Çevre Laboratuvarı 
tarafından kontrol edilmektedir.

Teneke çevirme siyah zeytinim ve zeytinyağlarımı marketlerde bulamazsınız. renginsuar.com sayfamda küçük bir ‘Dükkan‘ım var. Buradan sipariş verebilir veya beni arayabilir, önce bilgi alabilirsiniz. Sayıca az ama meraklı bir müşteri gurubu ile çalıştığım için bu imkanı sağlayabilecek durumdayım.

Sevgiyle,